poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za dekoracje. Zwykle takie sztachety z PCV sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, a także nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają również dużo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta Winylowe z Karczewa mogą być nadzwyczaj wysmukłe, jednakże wypada je cyklicznie wycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz