środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na plot i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na sztachety z PCV z Szamotuł na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta plastykowe z Złocieńca na ogrodzenie i bramę ze sztachetek tworzy się z skał wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych obrysach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz